• TR
  • EN
Menü

AKÇELİK LAB

Doç. Dr. Nefise Akçelik Öğretim Üyesi

Telefon +90 312 222 58 26 / 2556-2562
Faks +90 312 222 58 72

Laboratuvarımızda iki ana proje üzerinde durulmaktadır:
1) Hücre duvarı yapımına katılan ve çevre koşullar ile ilgili proteinlerin enterokok ve Salmonella biyofilm oluşumunda oynadığı rollerin aydınlatılması

Biyofilmler mikrobiyal hücrelerin katı-sıvı ya da sıvı-hava gibi arayüzlerde sınır teşkil edecek şekilde bulundukları yüzeye tutunmuş topluluklardır. Bu yüzeye tutunmuş topluluklar tıbbi, endüstriyel ve doğal ortamlarda bulunabilir. Biyofilm mikroorganizmaları tipik olarak bu topluluğa koruma sağlayan bir ekstrasellüler matriks ile çevrilidir. Biyofilm yapısında bulunan bakteriler klinik olarak kullanılan antibiyotikleri de içeren çok sayıda antimikrobiyal ajana karşı dirençli oldukları için sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Grubumuz, in vitro biyofilm oluşumuna elverişli koşulların karakterizasyonunun yanı sıra Enterococcus ve Salmonella enfeksiyonları sırasında in vivo biyofilmlerin rolünün araştırılması ile de ilgilmektedir.

2) Salmonella patojenite moleküler mekanizmasının anlaşılması

Grubumuz ayrıca Salmonella enterica serotip Typhimurium’ un patogenezi ve çevresel stres yanıtlarının temel biyolojisi ile ilgilenmektedir. Amacımız; yaşamda kalma, adaptasyon ve hastalık oluşumunda kritik role sahip olan Salmonella’nın enfeksiyon biyolojisinin yeni yönlerini, gen regülasyonunu ve fizyolojisini keşfetmektir. Bu amaçla Salmonella’ nın konak etkileşimleri ve patojenitesini nasıl koordine ettiğini aydınlatmak için klasik mikrobiyoloji, biyokimya, hücre biyolojisi ve fonksiyonel genomik tekniklerini bir arada kullanmaktayız.

Akademik Özgeçmiş

Derece  Kurum Yıl
Araştırma Görevlisi Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi 2007-
Dr. Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü 2010-2011
Yrd. Doç. Dr. Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü 2011-

Egitim Bilgileri

 Derece  Kurum  Yıl
Lisans Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü 2001-2005
Yüksek Lisans Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü 2005-2008
Doktora Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2008-2011

Projeler

 Yıl Başlık Destekleyen Kurum Görevi  Durum
2009 Salmonella enterica subspecies enterica Serovar. Infantis Suşlarında Çoklu İlaç Dirençliliğinin Genetik Doğası Ankara Üniversitesi BAP Yardımcı Araştırmacı
2010 Salmonella Typhimurium’un MisL Ototransporter Proteininin İn-Vitro Üretimi ve Protein-Protein Etkileşimlerinin Tanımlanması Ankara Üniversitesi BAP Yardımcı Araştırmacı
2011 Türkiye’de Yayılış Gösteren Salsoa (Chenopodiaceae) Cinsinin Taksonomik ve Filogenetik Revizyonu Ankara Üniversitesi BAP Yardımcı Araştırmacı ????
2011 Türkiye Kaynaklı Peynir Örneklerinden İzole Edilen Enterococcus Üyelerinin Biyofilm Oluşturma Özelliklerinin Araştırılması Ankara Üniversitesi BAP Proje Yürütücüsü ????

Yönetilen Tezler

 Öğrenci Başlık  Durum
M. Nima BADALI Salmonella enterica Serovar Virchow Suşlarında Besinsel ve Çevresel Koşulların Selüloz Üretimi, Kıvrımlı Fimbriya Sentezi ve Biyofilm Oluşumu Üzerine Etkisi ????
Burcu YENER İLÇE Salmonella enterica Serovar Typhimurium marT Mutantlarının Biyofilm Oluşturma Özellikleri Açısından Doğal tip S. Typhimurium 14028 ile Karşılaştırılması ????

Güncel Yayın Listesine Ulaşabileceğiniz Akademik Adresler

ORCID

Web of Science

Researchgate

Google Scholar