• TR
  • EN
Menü

ERDOĞAN LAB

Dr. Mutlu Erdoğan Dr.Öğretim Üyesi

Telefon +90 312 222 58 26 / 2580
Faks +90 312 222 58 72

 

Protein mühendisliğin amacı, proteinlerin doğal işlevlerini incelemek ve onlara bunun ötesinde yeni ve farklı işlevler kazandırmaktır; fakat ironik olarak günümüzde buna yönelik en etkili strateji yine doğanın bu amaçla kullandığı ve yaşamın kendisi kadar eski çözümünden esinlenerek geliştirilmiştir ve yönlendirilmiş evrim olarak adlandırılmıştır. Doğal evrimsel süreçler gibi yönlendirilmiş evrim de en uygun olanın varlığını devam ettirmesi ilkesinden faydalanır, fakat çok daha hızlı bir ölçekte ilerler. Bununla birlikte, doğadaki proteinler tipik olarak hücre içindeki süreçlere sıkı bir şekilde bağlı olarak evrimleşirken, mevcut yönlendirilmiş evrim metodolojileri tüpte ve hücre bağlamı olmadan proteinlerin izole edilmiş mühendisliğine odaklanır; ancak, mühendisliği yapılacak birçok protein türünün fenotipik seçilimi için uygun bağlamı memeli veya insan hücreleri oluşturur.

Ekibimizin araştırma konuları genel olarak memeli/insan hücrelerinde protein mühendisliği yapılmasına olanak tanıyan sistemler geliştirmeyi ve bu sistemlerin biyoteknolojinin farklı alanlarındaki uygulamalarını hedeflemektedir. Bu kapsamda laboratuvarımız özellikle hücre terapisi uygulamaları, immünoterapi ve terapötik antikor geliştirilmesi çalışmalarına odaklanmakta ve bunun için CRISPR-Cas ailesine ait çeşitli genom editleme teknolojilerinden faydalanmaktadır. Laboratuvarımızda yürütülen çalışmaların temel amacı, hücre-tabanlı yaşambilim uygulamalarının yaşadıkları biyoteknolojik darboğaza yönelik stratejiler oluşturmak ve protein mühendisliğini bir ileri aşamaya taşıyarak hücrelerin bir bütün olarak mühendisliğinin yapılabilmesini mümkün kılan sistemler geliştirmektir.

Akademik Özgeçmiş

 Derece  Kurum  Yıl
Misafir Araştırmacı (Co-Funded Brain Circulation Kapsamında) Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü 2020-
Doktora Sonrası Araştırmacı Max Planck Nörobiyoloji Enstitüsü 2015-2020
Doktora Sonrası Araştırmacı Bilkent Üniversitesi, İleri Araştırmalar Laboratuvarı 2014-2015

Eğitim Bilgileri

 Derece  Kurum Yıl
Doktora Bilkent Üniversitesi, UNAM-Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü 2007-2014
Lisans Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü 2003-2007

Projeler

 Yıl  Başlık Destekleyen Kurum  Görevi  Durum
2021-2023 Kimerik Antijen Reseptörü Kütüphanesi Oluşturmak ve Taramak Amacıyla Hücre-İçi Protein Mühendisliği Sistemi Geliştirilmesi TÜBİTAK Yürütücü Devam ediyor
2020-2022 Antibody Engineering based on In situ Programmable Nucleic Acid Editing

 

AB/TÜBİTAK Yürütücü Devam ediyor

Güncel Yayın Listesine Ulaşabileceğiniz Akademik Adresler

ORCID

Web of Science

Researchgate

Google Scholar