• TR
  • EN
Menü

HÜCRE KÜLTÜRÜ SERVİSİ

A. MYCOPLASMA TESTİ

Hücre kültüründe karşılaşılan başlıca sorunlardan biri olan Mycoplasma’ya, çalışılan hücre hatlarının %30-60′ında rastlanabilmektedir. Diğer kontaminantların aksine Mycoplasma kolaylıkla farkedilmez ancak kontaminasyon derecesine bağlı olarak deney sistemini ciddi şekilde etkileyip, sonuçların yanlış çıkmasına neden olabilir. Birimimizde Mycoplasma’nın çeşitli türlerini tespit eden 16S rRNA spesifik primerler ile Roche Light Cycler 480 platformunda Mycoplasma kontaminasyonu tayini yapılabilmektedir.

Kazıyıcı ve soğuk PBS yardımı ile petri kabından sıyrılan 106 hücre soğuk PBS ile yıkanıp çökelti haline getirildikten sonra sıvı azot veya kurubuzda dondurulmalıdır. Analiz edilmesi istenen hücre hattı her biri 106 hücre içeren iki tüp halinde kuru buz içinde merkezimize teslim edilmelidir.

B. TALEBE BAĞLI HÜCRE HATTI OLUŞTURMA

Hücre kültürü çalışmalarında kullanılmak üzere memeli hücre hatlarına hedef geni içeren uygun ifade vektörü transfekte edilir ve stabil gen ifadesi için taranır. Oluşturulan hücre hattı seleksiyon sürecinden sonra talebe bağlı olarak uygun bir yöntemle tanımlanır. Talep sahibi dondurulmuş hücre hattını ve transfekte edilecek plazmidi (transfeksiyona uygun) kurubuz içinde merkezimize teslim etmelidir. Hücre hattı dondurulmuş vaziyette kurubuz içinde ve/veya canlı olarak hücre besiyeri içinde kullanıcıya teslim edilir. Talep olması halinde BTEML’de üretilmiş hücre kültürü hatları, BTEML sıvı nitrojen bankasında saklanabilir.

-Laboratuvarımıza dışardan gelen her hücre hattı öncelikle Mycoplasma testine tabi tutulacaktır, bu testi geçemeyen örnekler müteakip işlemlere dahil edilmeyecektir.

-Fiyatlandırma için birimimizle kontak kurulması gerekmektedir.

C. siRNA TRANSFEKSİYON

Merkezimizde hücre kültüründe ilgilenilen genin ifadesinin susturulması ile ilgili olarak hizmet ve danışmanlık verilmektedir. Talep sahibi ilgili hücre hattını ve siRNAyı kurubuz üzerinde teslim etmelidir. İzlenecek stratejiyi önceden belirlemek üzere merkezimizle irtibata geçilmelidir.

-Laboratuvarımıza dişardan gelen her hücre hattı öncelikle Mycoplasma testine tabi tutulacaktır, bu testi geçemeyen örnekler müteakip işlemlere dahil edilmeyecektir.